GEGUŽĖS 14 D. SEKMADIENIS

15.00 MENŲ BANKAS
Laisvės al. 84b 
EDUKACINĖ PROGRAMA: Tautvydo BAJARKEVIČIAUS knygos mažoji a 
pristatymas.

2016 m. pabaigoje pasirodė menotyrininko Tautvydo Bajarkevičiaus tekstų rinktinė mažoji a. Joje apjungiamos eseistikos, epistoliarikos, interviu, recenzijos, paralelinių tekstų, literatūrinių miniatiūrų, idėjų dienoraščio, meno kūrinių koncepcijos aprašymo formos. Knygoje pateikiamos autoriaus asmeninės interpretacijos šiuolaikinio meno, vizualiosios ir audityviosios kultūros temų bei diskursų atžvilgiu. Tačiau subjektyvi įžvalga čia kur kas svarbesnė už bešališką komentarą, užuominai teikiama pirmenybė prieš išplėtotą pasakojimą, o stilius ir retorika tampa neabejotinai svarbiausiu dėmeniu. Tekstų rinktinė priskirtina meninio rašymo (angl. art writing) žanrui, kurio pagrindinis bruožas – ne tiek tiesioginis ryšys su meno kūriniais, kiek temų, idėjų, kontekstų įkvėptas rašymas, įgaunantis savarankišką formą, poetiką, struktūrą ir naratyvą. Trijose knygos dalyse –  Eskizai ir etiudai, Miniatiūros ir dialogai, Užrašai – intriguojančiai atsiskleidžia įvairiapusiškos tokio rašymo savybės. Teksto malonumo ieškančiam skaitytojui prieš akis palengva atsiveria tam tikriems struktūriniams dėsniams pavaldi skonio paletė.

 

Pirmasis knygos pristatymas įvyko vasario 14-ą dieną Šiuolaikinio meno centro skaitykloje, Vilniuje. Tuomet pokalbyje dalyvavo knygos autorius Tautvydas Bajarkevičius, filosofė Jekaterina Lavrinec ir poetas, literatūros kritikas Marius Burokas (garso įrašo galite pasiklausyti internete). Tiek šios jau įvykusios diskusijos, tiek ir būsimo knygos pristatymo tematiką nusako keletas išraiškingų raktažodžių: autorystės projektas, žanro problematika, rašymo ir interpretacijos metodas, eksperimento paradoksas, įtaigus eskizas, lakoniškas etiudas, menamas dienoraštis, idėjos savipakankamumas, publikuojama užrašų knygelė, autoreferentiška savirefleksija.

 

Galerijų savaitgalio proga autorius mato prasmę skaitytojams pasiūlyti savąjį monologą paminėtomis temomis ir palengva į jį įsileisti. Kalbėti išties yra apie ką ir yra dėl ko, mat šiuolaikinio meno auditorijai visada rūpėjo jai adresuojami klausimai. Juolab, kad adresato ir klausiančiojo vaidmenis dažnai ne taip jau lengva vienus nuo kitų aiškiai atskirti. Tvyrant festivalinėms nuotaikoms, įdomiausia mąstyti apie čia pat besirandančius lūkesčius. Šia prasme knygos pristatymo įvykis galerijų savaitgalyje yra pastanga apie knygos skaitytojus mąstyti kaip apie konkrečios erdvės bei laiko nesaistomus parodos žiūrovus. Arba bent jau apie tokio sugretinimo idėją.

 

MENŲ BANKAS

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Vimeo Icon